מבחנים פסיכולוגיים« סוגי האבחונים השונים« אבחונים« ראשיאתה כאן:
  
  שם
  טלפון
  מתעניין ב:
  טקסט חופשי
  אני מאשר כי הפרטים שמסרתי ישמשו לצורך משלוח עדכונים, הצעות והטבות המגיעות לי באימייל או ב-SMS
  בחן את עצמך
   

  מבחנים פסיכולוגיים

  מבחנים פסיכולוגיים: בדומה למבחני האישיות, גם מבחנים אלו באים ללמד את אנשי המקצוע האם קיימות בנבחן התכונות הרצויות לתפקיד לו הוא מיועד. גם מבחנים אלו, על אף ההוראות המדוייקות לבצעם,נמצאים תחת מעטה סודיות, מה שיוצר לחץ ומקשה על פתירתם נכונה ובמסגרת הזמן המוקצבת להם.

  מבחן בנדר- מטרתו לבדוק יכולת ויזואלית ומוטורית. באמצעותו ניתן לאבחן האם המועמד סובל מליקוי התפתחות כלשהו- נוירולוגי או מוחי. לעיתים הוא משמש גם כמבחן אישיות, כלומר מבחן באמצעותו ניתן לבדוק תכונות אופי של המועמד. מבחן בנדר נחשב לאחד ממבחני האישיות המרכזיים. במסגרת המבחן, מוצגות למועמד כרטיסיות עם צורות גיאומטריות שונות אותן הוא מתבקש להעתיק על דף נייר, ולאחר מכן לשחזר מהזיכרון את הצורות ולשרטט אותן על דף אחר.

  מבחן רורשאך- מבחן אישיות וותיק ומרכזי ביותר. זהו מבחן השלכתי, שמנסה לעמוד על תכונות אופי של המועמד באמצעות תגובתו לציורים שונים המוצגים לו. במסגרת המבחן, מוצגות בפני המועמד כרטיסיות עם כתמי דיו בצורות שונות. המועמד מתבקש לתאר מה הוא רואה בכל כרטיסיה, בצורה מפורטת ככל שניתן. המאבחן רושם בדיוק רב את דבריו של המועמד, ולאחר מכן מעביר את החומר לפסיכולוג אחר, שמטרתו לנתח את התשובות. בעזרת ניתוח התשובות ניתן לאבחן קונפליקטים פנימיים שונים אצל המועמד, טיבם של היחסים הבין אישיים שלו, המבנה הרגשי שלו ועוד. בשל המורכבות היחסית בהעברת מבחן זה, הוא פחות נפוץ במסגרת מבחני מיון לעבודה.

  מבחן TAT - מבחן תיאור תמונות, אחד מחמשת מבחני האישיות המרכזיים בעולם הפסיכולוגיה הקלינית. בדומה למבחן רורשאך, גם מבחן זה הינו מבחן 'השלכתי'. בפני המבחן מוצגות תמונות שונות בשחור לבן, המתארות דמויות בסיטואציות שונות. על הנבחן להמציא סיפור שלם הקשור לתמונה: מה קרה לפני כן, מה קורה לדמות כעת, מה אמור לקרות בהמשך. התשובות של הנבחן מנותחות אחרי זה על פי סולם מפורט ומובנה, ובאמצעותן נבדקות תכונות רגשיות שלו- מנגנוני הגנה, מערכות יחסים, חלומות ופנטזיות ועוד. למרות שנמתחה ביקורת על המהימנות של מבחן זה, הוא נפוץ מאוד במסגרת אבחונים פסיכולוגיים שונים- קליניים ותעסוקתיים. בשל אורכו של המבחן (המבחן המלא כולל כשלושים תמונות), מכוני המיון לא מעבירים אותו במלואו. בדרך כלל צפוי שתיתקלו בשתיים שלוש תמונות, אותן תצטרכו לתאר תוך זמן קצוב.

  מבחן מינסוטה 2- שאלון אישיות רב שלבי. בפני המועמד מוצגים היגדים שונים, והוא אמור לקבוע אם הוא מסכים איתם או לא. מהתשובות למבחן ניתן לקבל תמונה רחבה על אישיותו של המועמד. התשובות משוקללות על סולם הערכה סטנדרטי, באמצעותו ניתן לזהות גם הפרעות נפשיות.

  מבחן מאייר בריגס- מבחן אישיות המבוסס על התיאורייה של קרל גוסטב יונג. מטרתו לקבוע לאיזה 'טיפוס' אתם משתייכים. יונג, פסיכולוג קליני מפורסם, טען שניתן לחלק את בני האדם לכמה סוגים עיקריים, על הסקלה של מופנמות מול מוחצנות. על סמך הסקלה הנ"ל המשיך יונג ופיתח תיאורייה רחבה יותר של סוגי אישיות שונים. מבחן מאייר בריגס פופלרי מאוד בארה"ב כמבחן אישיות, אך ניתן למצוא אותו מדי פעם גם במכוני מיון בארץ.

  קורס ההכנה למבחני אישיות של ביה"ס האמריקאי מקיף את כל סוגי המבחנים הקיימים במכוני המיון ונותן לכם הנחיות מעשיות כיצד לענות על המבחנים השונים וליצור את הרושם שאתם מעוניינים בפני המעסיק העתידי שלכם. פרטים נוספים בפרק קורסי ההכנה.