מבחנים אחרים« סוגי האבחונים השונים« אבחונים« ראשיאתה כאן:
  
  שם
  טלפון
  מתעניין ב:
  טקסט חופשי
  אני מאשר כי הפרטים שמסרתי ישמשו לצורך משלוח עדכונים, הצעות והטבות המגיעות לי באימייל או ב-SMS
  בחן את עצמך
   

  מבחנים אחרים

  מבחנים אחרים: על מנת לקבל תמונה קוהרנטית ושלמה על המועמד לתפקיד, יש לבחון תכונות רבות שלו ככל האפשר. יש צורך לתהות על תכונותיו והתנהגותו במצבים רבים ומגוונים, כשם שיקרה לו במידה ויבחר לתפקיד. אוסף זה של מבחנים הוא מעין השלמה, חתיכת הפאזל החסרה בכדי לקבל תמונה כוללת ככל שניתן על המועמד לתפקיד.

  דינמיקה קבוצתית- מבחן הבודק את כישוריו החברתיים של המועמד. יכולת המנהיגות שלו, כושר השיפוט שלו ותכונות רבות נוספות נמדדות בו, תכונות הנדרשות למגוון רחב של תפקידים, כגון יכולת לשתף פעולה עם עובדים אחרים ולתרום לעבודת צוות. ההנחה העומדת בבסיס המבחנים הקבוצתיים הינה, כי על מנת לאבחן את כישוריו הבין אישיים של המועמד הפוטנציאלי לא מספיק לראיין אותו בראיון אישי או להעביר אותו סדרה של מבחנים פסיכולוגיים, אלא צריך לדמות סיטואציה 'אמיתית' בה המועמד יידרש להיות במגע עם אנשים נוספים ולהגיע להחלטות 'עסקיות' יחד איתם. על סמך הנחה זו פותחו מבחני הדינמיקה הקבוצתית, תוך שהם מיישמים תובנות מתחום הפסיכולוגיה החברתית. כיום נהוגים מבחני דינמיקה קבוצתית בכל מכוני הגיוס בארץ. באופן מסורתי משמשים מבחנים אלו לאבחון של מועמדים בתחומי מכירות ושרות לקוחות שונים- תחומים בהם נדרש קשר אינטנסיבי עם קהל. אולם, בשנים האחרונות גוברת הנטייה לשלוח גם מועמדים לתפקידים בעלי אופי יותר 'אינדבידואלי', דוגמת מהנדסים, מתכנתים, אנשי כספים וכדומה לעבור מבחנים קבוצתיים. מעסיקים רבים מבינים כיום את החשיבות של רכיב יחסי האנוש באישיותו של המועמד, מרכיב שהוא לעיתים בעל משקל זהה ליכולות החשיבה ולניסיון המקצועי של המועמד. מבחני המיון הקבוצתיים נערכים לרוב במתכונת דומה, אם כי התוכן הספציפי שלהם משתנה בהתאם לסוג התפקיד. באופן כללי, המבחן נפתח בהצגה עצמית קצרה של המועמדים, בה כל אחד מספר על עצמו בכמה משפטים. לאחר מכן, ניתנת לקבוצה משימה של דיון והחלטה משותפת, כאשר לאחריה נדרשים המועמדים לנמק את החלטתם. לאחר מכן מופיעות לעיתים סימולציות זוגיות בנושא הקשור לתפקיד הספציפי. בדינמיקה משתתפים בדרך כלל בין שישה לעשרה משתתפים. טכניקות להתמודדות ולהתנהגות הרצויה במסגרת הדינמיקה הקבוצתית ניתנות במסגרת קורס ההכנה למבחנים קבוצתיים של ביה"ס האמריקאי. פרטים נוספים על הקורס תמצאו בדף המוקדש לכך באתר.

  מבחני דיוק- לבד מהמטרה המוצהרת שלהם, מבחני דיוק יכולים להעיד גם על תכונות רצויות אחרות אצל המועמד, דוגמת תפיסה מרחבית טובה, רצינות והשקעה מחשבתית. במסגרת מבחני הדיוק תידרשו לרוב להתבונן ברצפים מקבילים של מספרים או אותיות, ולקבוע האם הרצפים הללו זהים לחלוטין או לא. מבחנים אלו, כשמם כן הם, דורשים תשומת לב רבה לפרטים והשקעה יסודית. בדרך כלל משתמשים בהם כדי לאבחן מועמדים לתפקידים אדמיניסטרטיביים, תפקידים הדורשים סדר ויכולת ארגון, או לחילופין לתפקידים הכרוכים בעבודה עם כספים, כגון מנהלי חשבונות, קופאים וכדומה.

  מבחני זריזות- זריזות מחשבתית היא תכונה מבורכת שניתן לשפר במידה והמועמד מודע לטיב היכולות שלו. זריזות מחשבתית מעידה על יכולת המועמד להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות מלחיצות, מעידה על גמישות מחשבתית ועוד. מגוון התפקידים בהם זריזות היא יתרון משמעותי ואף תכונה הכרחית, הינו רחב וכולל נציגי מכירות, מנהלים אדמיניסטרטיביים, מתכנתים ועוד. מובן שזריזות מחשבתית, ובכלל- משרתת היטב לא רק את המעסיק הפוטנציאלי שלכם אלא גם אתכם. אם אתם עובדים זריזים, תוכלו לבצע מטלות במהירות ובכך להפחית מהעומס המוטל עליכם. גם אם אינכם זריזים מספיק כיום לטעמכם, בקורס ההכנה של ביה"ס האמריקאי למבחני מיון לעבודה תקבלו טיפים חשובים ויעילים, שיעזרו לכם להוציא מעצמכם את המקסימום בשעת המבחנים.

  מבחני ציור- מבחנים אלו, שהינם מבחנים פסיכולוגיים במהותם, זוכים לפופלריות רבה בשנים האחרונות. מטרתם אינה לבדוק את היצירתיות שלכם, אלא תכונות אופי מהותיות אחרות שקשה לאבחן בראיון סטנדרטי או בדינמיקה קבוצתית. לכן, אין סיבה שתיכנסו ללחץ אם יכולת הציור שלכם אינה מהמשובחות שיש, שכן מי שיאבחן את הציור שלכם, פסיכולוג קליני או תעסוקתי (במקרים מסויימים אפילו גרפולוג מוסמך), בדרך כלל יתעניין בדברים אחרים, כגון גודלו של הציור, אורך הקווים, מיקומו של הציור על הדף והפרטים השונים המופיעים בו. על סמך פרטים אלו ניתן לאבחן תכונות כגון יכולת ההסתגלות שלכם לסביבה זרה, התחושות שלכם לגבי הסביבה הקרובה אליכם- הבית והמשפחה, יכולת התפקוד שלכם במצבים של חוסר וודאות ועוד. מידת המהימנות הפסיכולוגית של מבחנים אלו שנויה במחלוקת, אולם בשילוב עם מבחנים פסיכולוגיים אחרים, כמו מבחן תיאור תמונות ומבחן העתקת צורות, ניתנת תמונה אישיותית כוללת על המועמד.